Staff List

Administration

Ellen Smith Principal
Laurel Cerrud Assistant Principal
Lisa Moore Assistant Principal

Counseling

Janae Rittenhouse Director of Counseling
Sonia Argenal Hernandez Registrar
Erin Pennington 6th Grade Counselor
Bob Tuttle 7th Grade Counselor
Carrie Schaefer 8th Grade Counselor

Main Office

Pamela Kopiak
Elizabeth (Bunty) Meikle Principal’s Assistant
Flora Perez
Crystal Richardson Treasurer

Electives

Keith Cassidy Drama
Theresa Ducassoux Band
Kate Fitzpatrick Art
Erin Ginnerty Choral Music
Dominique Hutcherson Business/Comp Sci
Susan Kennedy Design/Tech Education
David Lunt Orchestra
Suzanne Richardson Media Journalism
Chris Taylor Family and Consumer Science

English/Reading

Kathy Ascenzi English, 7th grade
Sally Donnelly Reading, 6th grade
Whitney Field English, 6th grade
Nathan Garvin English, 6th grade
Amy Juengst English, 6th and 8th grades
Megan Kroger English, 7th grade
Diane Myers Reading, English, 6th grade
Suzanne Richardson Reading, 6th grade
Beth Sanderson English, 6th and 8th grades
Anne Whipp Reading Specialist

Math

Courtney Arifin Math Specialist
Melissa Cobbs Math, 7th grade
Shannon Hill Math, 7th and 8th grades
Chris Mann Math, 6th and 8th grades
Jennifer Palermo Math, 6th grade
Megan Smith Math, 7th grade
Payton Worth Math, 7th and 8th grades

Science

Maria Araya 7th grade
Madison Azzara 7th grade
Ashley Casteel 6th grade
Stephanie Japec 6th and 8th grades
Elaine Kennedy 8th grade
Todd Orange 6th grade

Social Studies

Patricia Carlson 8th grade
Emma Foley 6th and 8th grades
Summer Paris 6th and 8th grades
Aaron Tagert 6th and 8th grades
Nicolette Tosner 7th grade
Patty Tuttle-Newby 7th grade

Special Education

Nicole Holohan
Patrick Johnsen
Robert Loutsios
Kim Marshall
Tiffany Ratliff
Matt Redican
Carolyn Riley
Autumn Rodgers
Courtney Schlottman

English Learners

Darcy Compton
Jane Scruggs

World Languages

Ellen Brennan French
Susan Butler Latin/Spanish
Danielle Cortes Spanish
Liz Gephardt Latin/Spanish
Maysoon Salih Arabic
Jeremy Wintersteen Chinese
Marc Zeballos Spanish

Health and P.E.

Chris Barulic
Tori Metzger
Heather Schoenebeck
Brian Weiser
Julie Westcott

Support Staff

Seemaab Anjum Instructional Assistant
Andrew Archer Instructional Assistant
Quentin Basil Technology Specialist
Jocelyn Clarke Resource Assistant
Unika Dabney Activities Coordinator
Jamallah Drayton Instructional Assistant
Mia Elliott Equity and Excellence/Testing Coordinator
Steve Ellis Extended Day
Lynne Gaines Instructional Assistant
Tiffanie Hegerty School Resource Officer
Christine Katcher Social Worker
Carson Kramer Instructional Assistant
Katherine Leon Instructional Technology Coordinator
Cecilia Oetgen Bilingual Family Resource Asst.
Katherine Partington Resource Teacher for Gifted
Dane Pototsky Instructional Assistant
Bernardine Reed Occupational Therapist
Jenny Shanker Librarian
Rosa Torres Custodial Supervisor
Andrew Vasilakos Instructional Assistant
Todd Wingard Speech Language Pathologist
Brooke Zeller Psychologist

Clinic

Maggie Seymour Nurse
Jenny Vasquez School Health Aide